Baltic Birch Plywood

Good prices on larger panels of 1/4 inch Baltic Birch Plywood. BB/BB Grade. And Free shipping. Available in 1/8", 1/4", 3/8", 1/2" and 3/4" thickness

https://www.woodworkerssource.com/plywood/14-baltic-birch-plywood-pack-choose-your-size.html

2 Likes

I remember buying 5/8" and 3/4" 4’X8’ sheets in the Seattle area in the mid 1990’s for less than $35 per sheet. :exploding_head:

The description says “made with waterproof glue”, which seems to be less laserable than the ordinary glue. Worse, nowhere does the description say anything about laser-ability, so I’d be reluctant to assume it’d cut cleanly.

What sort of laser are you cutting it with?

1 Like

25 sq. ft. which probably means you are buying a 5’x5’ sheet cut down for shipping.
Price is indeed high (about 2x), but free shipping and you avoid the logistics of dealing with a 5’x5’ sheet from the HW dealer to your house.

You should have stocked up because your not going to get anything today for the price you paid 30 years ago

I still have a couple of sheets! :wink:

Im using a 40 watt diode laser and it cuts nice an clean.

What do you mean “Normal Glue”.

Yeah, basically doubled in cost since Covid. My records show I paid $16 for a 5’x5’ , 6mm sheet of Finnish BB plywood in 2019, certainly not the cheapest, but good product.

Good point.

It’s whatever they use in plywood claimed to be laserable:

Hard to say what goes on inside those things.

I recall this discussion about a different kind of plywood:

In the 60’s I bought 3/4"x48x 96 AB Fir for $10.65. Of course, I could also buy 2 weeks worth of groceries for 6 people for $50. Sadly times have changed.

I remember when a gallon of gas costs less than a quarter.

:smile_cat:

Me too Jack and Hamburgers for the same price.

Gas wars = $.19/gal, important when I had the GTO.
4 burgers, 2 fries, and a 12oz coke = $1.00, important when in high school and no job.

You guys are killing me with this way-back stuff!!!

2 Likes

Around Los Angeles, used to ride my scoot, had a 1.1gal peanut tank on it… fill it up, give them a quarter and get over a dime back…

Sometimes even cheaper… I remember 9 cents a gallon during gas wars there.

I’m afraid those days are gone forever… :face_with_spiral_eyes:

Now, at McDonald’s, it costs me >$20 to feed me and the spousal unit.

:smile_cat:

Yeah, I remember that menu! Building too, but mine had a tile seat on both sides for eating. Copy that on today’s prices too.

What about the sign that said “Over 10,000 sold”, and 100,000 not long after that?

If this is becoming the McDonald’s Nostalgia Thread then check out the Original McDonald’s Museum in San Bernardino:

https://maps.apple.com/?address=1398%20N%20E%20St,%20San%20Bernardino,%20CA%20%2092405,%20United%20States&auid=7471547596302418385&ll=34.125498,-117.294557&lsp=9902&q=Original%20McDonald's&t=m

HaHa, point taken!

I perhaps have a different view of prices increases. I always think in terms of hours you have to work to pay for things. Example: how many hours do you have to work now compared to years ago to purchase the same item. If you had to work 3 hours for something years ago that you can now get for just 2 hours work the item is not only cheaper but probably of better quality as well. Money is meaning less now days.

1 Like

I’m retired so i have to work Zero hours to pay for things. I’m just spending money that I earned working over my 51 year work career. :slight_smile:

3 Likes