Grawerowanie zdjęć

Cześć wszystkim mam ploter laserowy z laserem diodowym o mocy 6,5w, jestem kompletnie zielony liczę na jakiekolwiek podpowiedzi, co trzeba zrobić po kolei i jaka musi być najlepsza rozdzielczość zdjęcia i co jak chcemy zmniejszyć zdjęcie na przykład to grawerowane które pokazuje dane zdjęcia


a w programie lightburn pomniejszyłem je tak było do
no i moje ustawienia dodam jeszcze że moc lasera ustawiam sobie na samym drajwerze lasera mam potencjometr mocy
i taki efekt ustawień co mogę zmienić żeby uzyskać lepsze efekty

Hi Lucasz,

With a diode laser, you will find that using the grayscale image setting is probably easier than using dithering.

image

You should also set this value to 255:
image

Your system uses GRBL-0.9, and the default for that system is 255.

Finally, your maximum speed is set to 400 mm/min in GRBL, which is quite slow.

Having said all of that, if the image you showed here is only 10mm across, your result is quite good. Using the grayscale option should help make it better, but you have done well so far.

A co do rozdzielczości zdjęcia i jak z zmniejszaniem w lightburn czy traci jakość przy wypalaniu?

And what about the resolution of the photo and how it decreases in lightburn if it loses quality when firing?

Your original photo is only 177 x 262 pixels. That is very low resolution to begin with. LightBurn will resize the picture with good quality, but the image should be good quality to start with if you want a good result. Grayscale will produce a cleaner result as well.

Tylko to zdjęcie było zmniejszone z 273x403 pikseli na te 177x262 i traci strasznie na jakości a jest zmniejszanie w dobrym programie
Przy mniejszej rozdzielczości muszę dawać więcej dpi i nie zbyt właśnie wychodzi grawerowanie

This topic was automatically closed 14 days after the last reply. New replies are no longer allowed.